Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifi Genel Kurul’da Görüşülmeye Başlandı

(ANKARA) – TBMM Genel Kurulu’nda, Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifi’nin tümü üzerinde görüşmelere başlandı. Muhalefet partileri, kanun teklifinin asıl görüşülmesi gereken Dışişleri Komisyonu’nda ele alınmadan Genel Kurul’a getirilmesini eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Partilerin grup önerileri görüşüldükten sonra CHP Milli Savunma Komisyonu’nda boş bulunan bir üyelik için CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul’un adaylığı kabul edildi.

Bozdağ, Dışişleri Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeleri için grupları bulunan partilere söz verdi.

Temurci:   “Anayasaya aykırı”

Saadet Partisi Grubu adına Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Selim Temurci, “Buradaki sorun bütün işleri yapabilmek için böyle bir vakıf kurmaya gerek var mıdır? Dışişleri Bakanlığımızın mevcut yapısında birimler var. Mevcut kanun teklifinde dışişleri bakanlığımız yapmış olduğu bu faaliyetler tamamen vakfa devrediliyor. Anayasaya göre çok açık bir şekilde bunu yapılamayacağını bize söylüyor” dedi.

Saadet Partili Kaya: “Dışişleri Bakanlığına paralel bir yapı”

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya ise, “Şimdi, biz, böylesine, bir Bakanlığın görev ve yetkilerini vakfa devrederek alan açmaya çalışıyoruz; yarın herhangi bir bakanlık, herhangi bir gerekçeyle sizin, bizim için anlamlı olmayan ama kendi gözlerinde çok büyüttükleri bir gerekçeyle başka bir vakfı kurabilirler, o vakıf aracılığıyla faaliyetlerini yürütmek isteyebilirler ama biz bu vakıf ve vakıf gibi yapılan adımları çoğaltırsak bunun önüne geçmemiz mümkün değil. Bir diğer konu, vakıf aslında Dışişleri Bakanlığı’na paralel bir yapı inşa etmektir. Böylece hangi kararın kim tarafından alınacağı ve sınırlarının ne olacağına dair tartışmalar çıkacaktır” diye konuştu.

Bu arada Başkanvekili Bozdağ, Sayıştay Başkanı Metin Yener, Kırgızistan Sayıştay Başkanı Almazbek Akmatov, Özbekistan Sayıştay Başkanı Adiz Muzafarovich Boboev, Kazakistan Sayıştay Başkan Yardımcısı Rassul Rakhimov, Azerbaycan Sayıştay Başkanı Vugar Gulmammadov ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ın Genel Kurul’da bulunduğunu söyledi.

İYİ Parti’li Çömez: “Kanun teklifi Dışişleri Komisyonunda görüşülmedi”

Ardından İYİ Parti grubu adına Turhan Çömez söz aldı. Çömez, ilgili kanun teklifinin Dışişleri Komisyonu’nda görüşülmediğini belirterek, “Teklif kamuoyunda yeterince tartışılmamış, sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmamış, etki analizleri yapılmamış, ilgili komisyonda bile görüşülmemiş; hızlı ve özensiz bir şekilde Meclise gönderilmiş ‘Alın, bunu bir an önce geçirin’ denilmiş ve bir anlamda Meclis’e şekli bir görevi tamamlama misyonu yüklenmiştir” dedi.

“Yurttaşlar sorunlarına çare olacak kanunlar çıkarmasını beklerken…”

DEM Parti Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ ise şunları söyledi:

“Yurttaşlar Meclisten acil çözüm bekleyen sorunlarına çare olacak kanunlar çıkarmasını beklerken iktidar ise bu kanun teklifini getirmiştir. Milyonlarca emekliye bu geçim şartlarında 10 bin TL reva görülürken milyonlar asgari ücret açlık sınırının altında maaşa mahkum edilirken, çiftçiler tarlaya gübre atamazken bu kanun teklifiyle AKP iktidarı toplumdan ve toplumun ekonomik sorunlarından ne kadar koptuğunu bir kere daha göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir