Dev Kripto Para Fonunda Hack Alarmı: Milyonlarca Dolar Çalındı!

Konuya aşina kaynaklara göre, önde gelen kripto para yatırım şirketi BlockTower Capital, dolandırıcıların ana hedge fonunu kısmen tükettiğini gören yakın tarihli bir saldırının etkisinde kaldı. Bu olay, kripto alanının siber saldırılara karşı giderek artan savunmasızlığının altını çiziyor.

Kripto para yatırım şirketine hack şoku

BlockTower henüz resmi bir açıklama yayınlamadığı için hackle ilgili ayrıntılar hala kısıtlı. Bloomberg’e anonim olarak konuşan şirkete yakın kaynaklar, saldırganların güvenlik açıklarından yararlanmayı başardıklarını ve PitchBook verilerine göre şu anda 1,7 milyar doların üzerinde olan BlockTower’ın toplam Yönetim Altındaki Varlıklarının (AUM) bir kısmını ele geçirmeyi başardıklarını ortaya çıkardı.

Saldırının ardından BlockTower hızlı bir şekilde harekete geçti. Blockchain adli tıp analistleri, ihlalin doğasını araştırmak ve çalınan fonların izini sürmek üzere görevlendirildi. Şirket ayrıca önemli ortaklarını da olayla ilgili bilgilendirdi. Bu BlockTower’ın zorluklarla karşılaştığı ilk olay değil. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2023 yılında firma, söz konusu stratejideki yatırım fırsatlarının azalması nedeniyle 100 milyon doları aşan “piyasadan bağımsız” kripto fonunu kapatmak zorunda kaldı.

Hack olayları yine artıyor

BlockTower hack’i, kripto para birimi endüstrisinde artan siber saldırı eğilimine katkıda bulunmakta. Ünlü Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus Group, çalınan fonları aklamak için genellikle Tornado Cash gibi kripto karıştırma hizmetlerini kullanan çok sayıda olayla ilişkilendirildi.

Daha geçen hafta, bir dolandırıcı 71 milyon doların üzerinde WBTC tokeni ele geçirdi. Ancak çalınan fonlar daha sonra iade edildi. Yakın zamanda gerçekleşen bir başka darbede, önde gelen Bahreyn kripto para borsası “Rain”, 29 Nisan 2024’te önemli bir hack kurbanı oldu. Hack, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solana (SOL) ve Ripple’da 14,8 milyon dolarlık kayıpla sonuçlandı. Bu ihlal, Rain’in platformundaki şüpheli etkinliği işaretleyen ve sonuçta saldırının keşfedilmesine yol açan blockchain güvenlik uzmanı ZachXBT tarafından tespit edildi.

Sağlam siber güvenlik önlemleri alınmalı

Kripto varlıklar genel olarak benimsenmeye devam ettikçe, sağlam siber güvenlik önlemleri yatırımcı fonlarının korunmasında büyük önem taşıyor. Sektörün, siber tehditlere karşı etkili karşı önlemler geliştirmek ve uygulamak için borsalar, güvenlik firmaları ve düzenleyici kurumlar arasındaki işbirliğine öncelik vermesi gerekiyor. Öte yandan yatırımcılar, kripto para varlıklarını saklayacakları platformları seçerken gerekli özeni göstermeli ve olası dolandırıcılık ve kimlik avı girişimlerine karşı dikkatli olmalıdır.

Kripto saldırılarının sıklığı ve karmaşıklığının artmasıyla birlikte, güvenliğe öncelik verme ve daha sağlam ve dayanıklı bir kripto varlık ekosistemi oluşturmak için birlikte çalışma sorumluluğu hem sektör liderlerine hem de bireysel yatırımcılara düşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir